El Hierro- Sal Seyri Macerası (Aralık 2014)

Tarih :
13 Aralık 2014 , Cumartesi 21:13
| Okunma :
2237İlk uzun geçişimiz olan Kanaryalar- Cabo Verde seyrini gerçekleştirdik. 700 millik yolu 7 günde 850 mil yol yaparak tamamladık. Konforlu geçirdiğimiz seyirde macera peşimizi bırakmadı...

 

Capo verdelere vardık. Yola damgasını vuran işte bu dorado oldu. İlk 2 gün klasik deniz tutması keyifsizligiyle geçti. Sonra iyice alıştık. 2.gün tuttuğumuz doradomuzu yemeğe devam ettik. Yolun 4. Günü ben (uğur) ziyan olmasın diye kalan tüm doradoyu tavada pişirdim. 2.5 kilo balığın yaklaşık 1.5 kilosunu ben 1 kilo kadarını da Gokhan Caglayan yedi. Balığın son lokması agzimdayken kalp atışlarımın hızlandığını farkettim. Bütün kanım yüzüme hücum etmiş gibi bir hissiyat. Dedim ki ben zehirlendim. Daha yemeği yeni bitirdiğimiz için gökhan ve maral 'yok canım' dediler. Mide bulantısı ile hemen gidip tüm balığı kustum. Zehirlenmelere iyi gelen karbon hapı aldım ama yetmiyecek gibiydi. Yola çıkmadan önce teknemize böcek ilaçlaması yapılmıştı. Aşırı dozda kullanilan ilaç nedeniyle ben alerjik reaksiyon göstermiştim ve bir süre antihistaminik ilaç kullanmak zorunda kalmıştım. Balıktan sonra hissettiğim bunun 100 katıydı diyebilirim. Hemen bir avil(antihistaminik) aldım. Maral acil durum alerji iğnelerimizi çıkardı. Maral Uydu telefonumuzdan ailemizin doktoru, yalıkavakta yola çıkmadan önce bize bir çanta hazırlayan ve bizi eğiten Ferhat Hasırcı yı aradı. Bu sırada ben istemsiz kasılmalara başlamıştım. Tansiyonum 9 a 4 nabzım 130 du. Maral telefonda şu anda mümkün değil karaya 4 gün daha yolumuz var diyordu. Hımm dedim. telefondan tavsiyelerle ayaklarımı yükseğe koyduk. Ben artık mor olmuştum. Kesin bir anaflaktik şok içindeydim. Çantamızın içindekileri çok iyi bilen Ferhat abi marala hemen DEKORT ampul yapmasını söyledi. Valla maral değme hemşireden daha iyiydi. Üzerine 1 tanede fexofen antihistaminik aldım. 10 dakika sonra titremelerim azaldı. Rengim düzelmeye başladı. Yarım saat sonra Geriye sadece halsizlik ve baş dönmesi kaldı. Yani çok soğuk kanlı ve güzel bir şekilde Güle oynaya atlattık durumu.
Kıssadan hisse:
Her şeyin azı karar fazlası zarar. Gökhan durumu sadece kusarak ve ishalle atlattı. Beleş diye çok balık yemeyin.
Tüm cahilliğimize rağmen bu konuda hazırdık. Annemin bile aklına gelmeyecek bir olasılık için Ferhat abinin tavsiyeleriyle hem çantamızı yapmış hem de konuya kafa yormuştuk. Teorik hazırlık yapmıştık.
Yıllardır hor gördüğümüz modern ilaçlar zaman zaman şart oluyormuş, öyle zencefil ve nane limonla olacak iş değildi.
Dağ başında mangal yaparken olsa yanımızda ilk yardım cantasi olmayacaktı. Ambulans ta hak getire olurdu. Bahsettigim tüm olaylar yemek sonrası 10 dakikada gelişti. Gerekli hazırlık yapıldığı taktirde Tekneler balık yemek için en güvenli yerler.
Daha öncede dorado yemiştim benim alerjim yok demeyin.
Ferhat Hasırcı gibi hem denizci hem doktor bir abiniz -arkadaşınız olsun.
Maral gibi bir sevdiceginiz olsun. (Valla hem kaptan hem doktor oldu.)
Şimdilik bu kadar.

Seyir güzel bluebelle harikaydı. Rüzgar dümeni olmasa olmazmış. Güneş panelleri güneye doğru giderken hep yelkenlerin gölgesinde kalıyor.

Tam 7 günde vardık. Bu tecrübeyle biraz daha büyüdük. Daha da bize bişey komaz.Bizi Destekleyenler

İLETİŞİM GÜMRÜKLEME

MED MARİNE

LALIZAS

GLOBALSTAR

TURIMPEKS

JOTUN

ADMİRAL

UK SAILMAKERS

KAŞ MARİNA

ÇEKİM HALAT

KARABULUT

DENPAR

BAŞARI SİGORTA

YÜKSEK İŞLER