Sacred Valley Peru'da Ayahuasca

Tarih :
19 Nisan 2016 , Salı 20:57
| Okunma :
4376Ayahuasca ilacı, ayahuasca sarmaşığı ve chacruna yapraklarının kaynatılmasıyla hazırlanan  şurup kıvamında halüsinatif bir ilaç. Asıl etken maddesi DMT denen bir molekül. Zamanında bitki ve hayvanlarda (insanlarda da) tespit edilen bu molekül, işlevsiz olarak tanımlanmış. Ama bugün biliniyor ki; tüm bitkiler bu DMT molekülü sayesinde iletişimdeler. Ölürken ve doğururken özellikle salgılanan bir madde DMT. Rüyalarımızdan bile sorumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Ayahuasca’nın Güney Amerika’nın tarihinde en az beş bin yıldır var olduğu söyleniyor. Amazon bölgesinde yetişen bitki bu ormanda yaşayan yerlilere ilaç olmuş, öğretmen olmuş. Şimdi bizim gibi yeni yeni merak salanlara hizmet eden büyük bir sektör halini almış. Bazıları için egzotik bir deneme, bazıları için mistik yolculuklarında bir devrim, bazıları için tedavi (psikolojik, kanser, epilepsi...). Bu ilacın doğal oluşu, bağımlılık yaratmaması onu, sentetik uyuşturucu sınıfından çıkarıyor. Gerçeği maskeleyip yalan bir ruh hali yaratmasından ziyade farkındalık ön planda. Chacruna ‘imgelerinizi oluşturan’, ayahuasca da ‘bu imgelerden öğrenmenizi sağlayan, öğretmen’ olarak tanımlanıyor.

Sacred Valley’de ya da Amazon’da “Ayahuasca Retreat” yapan birçok yer var. Yerlilerin ritüelleriyle biz yabancıların katıldığı ritüeller birbirinden şekilsel olarak oldukça farklı. Bizim katıldıklarımız, karanlıkta, müzik eşliğinde, 4-5 saat süren, ilacı veren şaman-rehber dışında 4 ila 100 kişinin katıldığı deneyimlerdi. Genelde bir haftalık kür olarak uygulanıyor. İlacın etkinliğinin sekteye uğramaması ve fiziksel olarak ağır gelmemesi için öncesinde ve sonrasında bir diyet uygulanıyor. Burada birçok değişik diyet önerisiyle karşılaşmamıza rağmen alkol, seks, uyuşturucu en önemli yasaklardan. Bu süreçte şeker, tuz, baharat, mayalı-fermante, asitli yiyecekler ve kırmızı et de yenmemesi gerekiyor. Tabii farklı görüşler hep var. Bu kadar teknik bilgiden sonra, biraz da kendi deneyimimden bahsedeyim..

Ayahuasca Deneyimim

Özellikle “deyeyimim” yazmamın nedeni her deneyimin kişiye özel olması. Benim açımdan bir kabulleniş, bir affetme deneyimiydi; onu, bunu, şunu değil, kendimi affetme. Tabii derinlerinizde bildiğiniz “doğru” neyse ona varacaksınız. Her bir kırgınlığın örtülerle maskelerle saklandığı gönlümüzde aslında teselliye ihtiyaç duyan noktalarımız “zayıflık” namına gizleniyor, ama bir değer gibi de korunuyor. Tüm ifademiz de bunun üzerine kuruluyor. İlaç sayesinde sizden daha iyi bir doktor olamayacağını anlıyorsunuz. Başkasından beklediğiniz teselli ve anlayışın kendi içinizden de gelebileceğini öğreniyorsunuz. Bir yerde okudum; bir Ayahuasca ayini 10 yıllık terapiye denkmiş. İnsanın sınırları zorlandığında öğrendiğiyle eşdeğer bir etki oluşturuyor. Buna benzer aydınlanma süreçlerini, terapide, denizde, dansta, ilişkilerde yaşamıştım ama ya birkaç haftada ya da birkaç yılda. Dört saatlik bir deneyimde böyle bir aydınlanma yaşamak şüphesiz çok çarpıcı. Üstelik öyle bir gerçeklikle yüzleşmiş gibi dehşet içinde kalmıyorsunuz. Aksine hafiflemiş, bütünsel bir algıya yaklaştığınız için huzurlu, sevgi dolu oluyorsunuz. Hayatınız boyunca taşıdığınız onca yükten, değerden, izlerden kurtulmuş, vermeye-paylaşmaya açık, egonuzu arkanızda bırakmış, ayakları yere basan bir hale giriyorsunuz. Ölüm korkusuyla yüzleşenler, somut olay ve kişilerle yüzleşenler, hatırlanmayan travmalarla yüzleşenler, daha birçok çeşit aydınlanma deneyimi yaşayan var. Ama ayin sonunda herkesin yüzünde aynı huzur, aynı hafiflik.

Biz Uğur’la toplam dört kez ayahuasca seremonisine katıldık, 15 gün diyetteydik. İtiraf etmem gereken başka bir nokta da hayatımdan 15 günlüğüne bile olsa tuz ve şekeri tamamen çıkarmış olma deneyimi bana çok iyi geldi. Tuz ve şeker, gözümüzü boyuyormuş meğer, öyle bir his.

Şaman ya da rehber konusu da oldukça önemli. Kendinizi güvende hissetmeniz, şart. Burada Sacred Valley’de güvenebileceğiniz, rehberler var. İlacın nerden geldiği önemli, öyle gözünüz kapalı girmemelisiniz, daha önce deneyimi olan birisinin tavsiyeleriyle güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Biz burada birkaç rehber denedik, kendimize en yakın hissettiğimiz Osman oldu (foto). Evet Osman, bir Türk. Bu süreçte tanıdığımız en şeffaf insan. Kendisi bu işin ne havasında, ne de prestijinde, ne de parasında. Kendi deyimiyle o bir şaman değil, insanlara kendi kendilerinin şamanı olabileceklerini öğretiyor. Aslında bizimkisi gibi turistik ayinlerden ziyade uzun tedavi süreçleri gerektiren uygulamalarla ilgileniyor. Üç ya da altı aylık tedavi-diyet sürecinde rehberlik ettiğinde ilacın yerine ulaştığını düşünüyor. Daha önce rehberliğiyle kanser ve epilepsi hastalarının iyileşmelerine yardımcı olmuş. Onun için en büyük tatmin insanların yüzünde gördüğü mutluluk.

Osman’ın yolda tanışıp “usta”  dediğimiz birkaç kişi arasında özel bir yeri var artık. Sözlerinden ziyade varlığıyla ilham veren ender insanlardan biri.

Bu ayahuasca konusu şu an birçok kişinin ilgisini çektiği için detaylı ve dikkatli yazmaya çalıştım. Gene de başka biri çok başka da anlatabilir ilacı da, kendi deneyimini de. Yolunuz ayahuasca ile kesişse de olur, kesişmese de. Neticede bir iksir değil. Bazı şeylerin farkına varmak tabii ki çok güzel ama alışkanlıkları değiştirmek kişinin çabasına bağlı.Bizi Destekleyenler

İLETİŞİM GÜMRÜKLEME

MED MARİNE

LALIZAS

GLOBALSTAR

TURIMPEKS

JOTUN

ADMİRAL

UK SAILMAKERS

KAŞ MARİNA

ÇEKİM HALAT

KARABULUT

DENPAR

BAŞARI SİGORTA

YÜKSEK İŞLER